Linksmam visas pasaulis atrodo linksmas
RSS ikonėlė Pagrindinio puslapio ikonėlė
 • Anupro Dirvelės nuotykiai – 50 metų.

  Paskelbta sausio 22nd, 2017 Šarūnas Be komentarų

  Anupro Dirvelės nuotykiams – 50 metų

  Jau pusę amžiaus  „Valstiečių laikraštyje“ gyvuoja Anupras Dirvelė. Praplikęs, ūsuotas pensininkas iš N. kaimo Anupras – ilgiausiai lietuvių spaudoje gyvuojantis humoristinis personažas. Kartu su juo užaugo jau kelios „Valstiečių laikraščio“ skaitytojų kartos, kiekvieną šeštadienį sulaukiančios vis naujų Anupro nuotykių.

  Pirmieji Anupro Dirvelės nuotykiai „Valstiečių laikraštyje“ pasirodė 1967 m. sausio 22 d. Juos kūrė dailininkas Juozas Kasčiūnas ir poetas Jonas Šiožinys, vaisingai bendradarbiavę septynetą metų.

  pieš. Juozas Kasčiūnas. Anupro Dirvelės nuotykiai.
  Pirmas epizodas. ,,Valstiečių laikraštis“, 1967 m. sausio 22 d.

  Nuo 1974 m. vasario Anuprą Dirvelę, nekeisdamas savo pirmtako sukurtos herojaus išvaizdos, pradėjo globoti dailininkas Alius Tarabilda, „Valstiečių laikraščiui“ paskyręs ištisą dešimtmetį. Kurį laiką jam talkino Jonas Šiožinys, vėliau – pasikeisdami poetai Edvardas Drėgva, Jonas Laurinavičius, Gediminas Astrauskas ir kt. Neretai mėgstamo veikėjo nuotykių siužetų dailininkui pasiūlydavo ir skaitytojai. Redakcija palaikė jų iniciatyvą, tad ši tradicija išliko ir vėliau.

  pieš. Alius Tarabilda. Anupro Dirvelės nuotykiai.
  „Valstiečių laikraštis“, 1982 m. birželio 26 d.

  Nuo 1984 m. spalio „Valstiečių laikraščio“ komišką personažą globoja dailininkas Rimantas Dovydėnas. Be kai kurių minėtų poetų, jis ilgai bendradarbiavo su pamfletistu Alfonsu Žinevičiumi, o pastaraisiais metais Anupro nuotykius eilėmis guldo žurnalistas Stasys Varneckas.

  pieš. R. Dovydėnas. Anupro Dirvelės nuotykiai.
  ,,Valstiečių laikraštis“, 2014 m. gruodžio 13 d.

  Taigi beveik penkiasdešimt metų kiekvieną šeštadienį Anupras Dirvelė patiria vis naujų nuotykių. Paprastam kaimo pensininkui nesvetimos žmogiškos silpnybės: kartais jis ir taurelę išlenkia, ir papypkiuoja (tiesa, dabar, sako, jau metė), ir patinginiauja. Sovietmečiu, kaip ir daugelis kitų, į politiką nesikišo, tik pašiepdavo brakonierius, aplinkos teršėjus, naminės varytojus ar kyšininkus. Šiandien, kaip ir dera europiečiui, Anuprui rūpi jau globalesnės problemos: ar pensija eurais šiandien geriau atrodo už buvusią litais, ar Maljorkoje ilsėtis patogiau negu Palangoje ir kt., ir pan.

  „Valstiečių laikraščio“ informacija.


  ……………

  caricatura.lt YouTube

  …………………………………………………………………………….

  www.facebook.com/caricatura.lt

  Komentuoti